• Organizacja pracy

• Tygodniowy rozkład zajęć

Dagmara Pacek

ZAJĘCIA ZAWIESZONE

* W tym prowadzenie zajęć z rytmiki we wszystkich grupach oraz zajęć z muzykoterapii z dziećmi z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego

• Drodzy Rodzice

Gorąco zachęcam by muzyka była obecna w Waszych domach, by towarzyszyła Wam podczas różnych codziennych aktywności. Zabawy muzyczno – ruchowe mają pozytywny wpływ na organizm oraz psychikę dziecka. Pozwalają odreagować negatywne emocje, rozładowują nadmiar energii, są źródłem radości a także zaspokajają naturalną potrzebę dziecka jaką jest ruch. Przede wszystkim jednak rodzinne muzykowanie to wspaniała okazja do pogłębienia więzi między domownikamiJ

Propozycje zabaw:

• „Znajdź, dotknij…” – Włączcie ulubioną muzykę. W czasie jej trwania dziecko biega, skacze, tańczy. W pewnym momencie zatrzymujemy muzykę i wydajemy polecenie: „Dotknij krzesła, albo drzwi itp.”.  Zadaniem dziecka jest jak najszybsze odnalezienie danego przedmiotu i dotknięcie go lub wskazanie palcem. Następnie ponownie włączamy fragment piosenki, kontynuujemy nasze pląsy by po chwili wydać kolejne polecenie. Zabawę tę można dowolnie modyfikować np. polecając by dziecko dotknęło danej części ciała „dotknij nos, ucho” lub żeby odnalazło w domu przedmiot we wskazanym kolorze „znajdź coś żółtego itp.”
        • „Kuchenna orkiestra” – wspólne granie na „instrumentach” znalezionych w kuchni (miski, garnki, durszlak, drewniana łyżka, puszka z ryżem itp.)
        • „Klucze” – Dziecko siedzi na podłodze z zamkniętymi oczami. Rodzic chodzi wokół niego z kluczami w ręce (lub innym przedmiotem, który wydaje dźwięk). W dowolnym miejscu upuszcza klucze. Zadaniem dziecka jest przemieścić się w kierunku miejsca w którym leżą klucze. Następnie odsłaniamy oczy i sprawdzamy czy faktycznie poszło w dobre miejsce, czy klucze leżą gdzie indziej.
        • „Wiewiórki do dziupli”– ułożone na ziemi (hula-hop lub kocyk, chusta ) – to dziupla wiewiórki a rozłożone na ziemi klocki to orzeszki. Rodzic gra na tamburynie (bądź dowolnym przedmiocie wydającym dźwięki) a w tym czasie wiewiórka wychodzi z dziupli i zbiera orzeszki. Na hasło „wiewiórki do dziupli” – szybko musi do niej wrócić.
        • „Taniec” – włączcie swoją ulubioną muzykę. Zabawa polega na tym żeby tańczyć tylko na wyznaczonej powierzchni (np. dywan, kartka A4, chusteczka itp.) zaczynamy od dużej powierzchni przechodząc stopniowo na coraz to mniejszą.
        • „Klocki”- Wybierz dowolny utwór (max. 2- minutowy). Wysyp przed dzieckiem klocki. Jego zadaniem jest układanie wieży, tylko wtedy kiedy słyszy muzykę. Zobaczcie jak wysoką wieżę uda się ułożyć przy różnych utworach.
        • „Relaksacja” – włączcie wyciszającą muzykę, zgaście światło, połóżcie się na wygodnej powierzchni „łóżku, dywanie” w czasie trwania utworu starajcie się skupić na oddechu by był on głęboki oraz miarowy.
        • „Instrumenty”link do ciekawych pomysłów na wykonanie instrumentówhttps://www.powerofmelody.com/blog/12-instrumentow-muzycznych-do-zrobienia-samemu-za-grosze/

Ponadto w ramach akcji #zostanwdomu wielu twórców internetowych udostępnia za darmo swoje zasoby online. Szczególnie polecam:

• Pomelody radio -z wartościową muzyką dla dzieci:

• Warsztaty muzyczne z Miłoszem Konarskim „Tuptaj średniaczku”

• Instruktaż muzycznych zabaw z dzieckiem

Przygotowała Dagmara Pacek

MUZYKOTERAPIA

Dla kogo?

Program zajęć muzykoterapeutycznych skierowany jest do dzieci,

u których zdiagnozowano niepełnosprawność bądź inne formy zaburzeń

rozwojowych, niezależnie od ich stopnia i rodzaju. Celem terapii jest

wykorzystanie dobroczynnego wpływu muzyki i jej elementów na

wszechstronny rozwój dziecka.

Zajęcia muzykoterapeutyczne:

- mobilizują do aktywności (poznawczej, ruchowej, emocjonalnej, intelektualnej)

- pobudzają wyobraźnię i twórcze myślenie

- wspierają rozwój mowy

- wyzwalają radość ze wspólnego muzykowania

- podnoszą samoocenę

- pomagają w rozładowaniu stresu i napięć psychofizycznych

- rozwijają umiejętność współpracy w grupie

Podczas zajęć wykorzystywane są różne formy aktywności muzycznej

dziecka takie jak: śpiewanie, słuchanie, gra na instrumentach, improwizacja.

A wszystko tow atmosferze wspólnej zabawy.